Blog

Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie

Życie na pewnej bezludnej wyspie nie jest łatwe.

W rzeczywistości przez większość czasu może wręcz śmierdzieć.

Ale to nie znaczy, że nie ma przyjemności, którą można znaleźć.

Tak jest w przypadku drugiej edycji gry Robinson Crusoe z gry Portal Games.

To jedna z najcięższych wspólnych gier planszowych, w które graliśmy. A jednak jest wypełniony tak trudnym tematem i trudnymi decyzjami, że wciąż o tym myślimy długo po tym, jak graliśmy.

Może się wydawać, że jesteśmy na bezludnej wyspie w tym tygodniu, ponieważ nasza ostatnia recenzja, Hellapagos, jest również grą kooperacyjną z opustoszałym motywem wyspy. Jednak te dwie gry są bardzo różne. Hellapagos to szybka gra z interakcją społeczną, w której gracze przegrywają lub nie pasują do tratw ratunkowych. Podczas gdy Robinson Crusoe jest głębszą i dłuższą przygodą do odkrywania, gromadzenia zasobów, tworzenia schronisk, walki z bestiami, wytrzymywania złej pogody i przeżycia wielu różnych scenariuszy. I można grać solo lub z 3 innymi przyjaciółmi lub rodziną.

Jeśli temat przetrwania na wyspie pełnej niebezpieczeństw uderzy w twoją wyobraźnię, czytaj dalej!

Tło gry planszowej Robinson Crusoe

Robinson Crusoe został po raz pierwszy opublikowany w 2012 roku i szybko zyskał popularność wśród społeczności gier planszowych. To, że była to kooperacyjna gra planszowa z motywem przygody, od razu przyciągnęło moją uwagę i nie mogłem się doczekać, kiedy pewnego dnia uda mi się ją zastrzelić.

Innym czynnikiem, który chciał grać, było usłyszenie, że wszyscy, którzy grali, mówią o tym, jak szalona – trudna była wygrana. To brzmiało jak wielkie wyzwanie!

Potem usłyszałem, że Portal Games zamierza opublikować poprawioną drugą edycję gry ze zmienioną książką reguł i przepływem gry. Więc postanowiłem wstrzymać się z nową wersją.

Cóż, ten dzień wreszcie gra!

A teraz czas podzielić się naszymi myślami.

Jak grać w Robinson Crusoe

Granie w grę Robinson Crusoe jest epicką przygodą samą w sobie – gra trwa kilka godzin.

Podobnie jak w przypadku wielu gier, które wymagają 2 lub więcej godzin, wyjaśnienie, jak grać w Robinsona Crusoe, również zajmuje dużo czasu. Aby dać ci wyobrażenie, Rodney Smith z “Watch it Played” wykonuje fantastyczną pracę wyjaśniając różne aspekty gry i wideo 45 minut! Więc jeśli chcesz się wyczerpać, sprawdź filmik “Robinson Crusoe How to Play”.

Zamiast obejmować całą 40-stronicową instrukcję, po prostu pokażę ci krótki przegląd gry.

W Robinson Crusoe gracze pracują razem, aby przetrwać i ukończyć wybrany przez siebie scenariusz. Gra zawiera 7 różnych scenariuszy – każdy z własnymi zmianami i celami.

Każdy gracz wybiera postać, która da mu różne umiejętności, aby przyczynić się do sukcesu drużyny.

Gra rozgrywa się w serii rund, z których każda podzielona jest na 6 faz:

Faza wydarzeń: Gracze rozpoczynają rundę, obracając górną kartę Wydarzenia i rozwiązując ją. (Tak, to nie będzie dobrze.)

Faza Morale: Gracze sprawdzają, gdzie znajduje się znacznik na torze Morale. Jeśli jest dodatnia, gracz rozpoczynający otrzymuje wskazaną ilość żetonów Determinacji. Jeśli jest ujemny, muszą odrzucić żetony Determinacji.

Faza produkcji: kafelki lokalizacji mają różne ikony zasobów, które gracze mogą zbierać w tej fazie rundy, jeśli ich obóz znajduje się w tym miejscu.

Faza akcji: Jest podzielona na 2 etapy – Planowanie i rozwiązywanie. Gracze planują umieszczając swoje 2 dyski pracownicze na różnych obszarach planszy w zależności od tego, co chcą osiągnąć. Gracze pracują razem przy planowaniu, dokąd pójdą. Niektóre działania gwarantują sukces, jeśli do tej akcji przypisane są dwie płyty. Gracze mogą próbować walczyć z zagrożeniami, zwalczać bestie (futra i jedzenie), budować schroniska, budować wynalazki, zbierać zasoby, poznawać nowe regiony, organizować obozy lub odpoczywać. Po umieszczeniu wszystkich dysków działania są rozwiązywane w kolejności od lewej do prawej (jak pokazano na dole planszy).

Faza pogodowa: Podczas tej fazy gracze rzucają określone kości pogody (pomarańczowe, czerwone, białe) zgodnie ze scenariuszem. A jeśli żetony zostaną umieszczone w obszarze pogody, te również zostaną rozwiązane. To tutaj bardzo pomocne są dachy na twoich schronach.

Faza nocy: Podczas fazy Nocy gracze mogą leczyć rany i muszą jeść. Jeśli nie ma wystarczającej ilości jedzenia, niektórzy gracze będą brać rany. Gracze mogą również wybrać przesunięcie swojego obozu do sąsiedniego pola podczas tej fazy.

Gracze wygrywają, jeśli ukończą cel scenariusza przed określoną liczbą rund. Gracze przegrywają, jeśli nie wykonają do tego czasu celu lub jeśli jedna z postaci zginie po drodze.

To jest bardzo skrócona wersja gry.

Oczywiście z każdą fazą wiąże się więcej reguł, a każde działanie wiąże się z własnym ryzykiem i nagrodami.

Czy cała rodzina może cieszyć się z Robinsona Crusoe

Może się wydawać, że Robinson Crusoe nie jest przeznaczony dla młodych graczy. Więc nie należy do naszej kategorii “rodzinna gra planszowa”. Zamiast tego jest to gra typu nastolatki i dorośli – głównie ze względu na ilość komponentów, reguł i długości.

I nawet jeśli są wystarczająco dorośli, tak jak utknęli na bezludnej wyspie, nie wszyscy znajdą przyjemność w grze.

To dość trudna gra, aby wygrać, ponieważ po drodze dzieje się tak wiele złych rzeczy i ciężko jest zdobyć i utrzymać zasoby potrzebne do przetrwania.

Ale jeśli czeka cię wyzwanie, czeka cię przygoda Robinsona Crusoe!

Jest kilka fajnych aspektów gry, które naprawdę lubimy.

Przede wszystkim jest wiele do wyboru. Fajnie próbujesz różnych rzeczy i widzisz, jak wpływają one na grę.

Po drugie, w każdej grze rozgrywa się inna opowieść. Nawet grając w ten sam scenariusz, gra weźmie swoją własną fabułę ze względu na losowość właściwą grze. Istnieje wiele talii z mnóstwem kart, które wydobywają różne wydarzenia i efekty w każdej grze. Czasami będziesz mieć złe doświadczenia z dziką przyrodą, a innym razem możesz mieć pecha w budowaniu rzeczy.

Ponadto, podczas gdy nie ma wielu różnych płytek wyspowych, odkrywanie nowych obszarów jest przygodą, ponieważ nie wiesz, jaki rodzaj kafelka (a tym samym dostępnych zasobów) pojawi się w następnej kolejności.

Następnie jest wpływ, jaki losowe kości rzucają na twoje obroty. Umieszczenie dwóch dysków na akcji może zagwarantować powodzenie, ale oznacza to również, że bierzesz mniej akcji w rundzie. A kiedy więcej działań oznacza więcej potencjalnych zasobów, trudno je poświęcić.

Co prowadzi nas do innej, którą lubimy. Niektóre karty mają efekty przeniesienia. Oznacza to, że niektóre działania, które wystąpią, będą miały później powiązane konsekwencje. Możesz teraz każdy trochę grzybów, ale może to również oznaczać, że ludzie później zachorują. Lub jeśli dostaniesz ranę podczas budowania schronienia, możesz dostać infekcję później. Wszystkie tego typu wydarzenia pomagają zanurzyć graczy w temacie gry.

Wreszcie, podoba nam się, że nie ma problemu z grą alpha-gamer. Jeśli nie słyszałeś wcześniej tego terminu, oznacza to, że jeden z graczy przejmuje kontrolę i mówi wszystkim innym, co mają robić na swoich obrotach w kooperacyjnej grze planszowej.

W Robinson Crusoe nie stwierdziliśmy, że jest to problem. W trakcie gry jest mnóstwo dyskusji. Ale z powodu wszystkich przypadkowych rzeczy, nie jest to jakaś zagadka do rozwiązania. Wszyscy współpracują, aby znaleźć sposoby na wspólne przetrwanie.

Jeśli te dźwięki są dla ciebie świetną zabawą w grę kooperacyjną, możesz spróbować Robinson Crusoe.

http://zlotypionek.pl/
http://www.pandasc.pl/
http://www.planszowadabrowa.pl/
http://www.gamesworld.com.pl/

3 komentarze

  • Janek

    Hej nawiazując do tego fragmentu „ Potem usłyszałem, że Portal Games zamierza opublikować poprawioną drugą edycję gry ze zmienioną książką reguł i przepływem gry. Więc postanowiłem wstrzymać się z nową wersją.” mógłbyś go rozwinąć? Mianowicie o której wersji mówisz? Z którego roku? Jakie są to zmiany? Chodzi po prostu o poprawioną instrukcje?

    Mam nadzieje, że zobaczysz mój komentarz i rozwiejesz moje wątpliwości. Dzięki!

    • Micorazon

      Cześć, chodzi o “edycja gry roku”, wydana była chyba w 2015 r., i tak, była tam właśnie znacznie poprawiona instrukcja i karty. Jeszcze późniejsze nowsze wydanie (chyba z 2018 r.) miało już tylko zmienioną okładkę pudełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.