Catan – zasady

2 min czytania

gra planszowa catan

Catan zalicza się do jednej z najpopularniejszych rodzinnych gier planszowych na świecie. Charakteryzuje się łatwymi, bardzo intuicyjnymi zasadami, dającymi duże pole do popisu co do taktyki, a także ogromną miodnością grania. Do tego pozwala na nieskończenie wiele możliwości rozkładów. Aby wejść w świat Catan, potrzebnych jest 3-4 zawodników i od 45 do 60 minut na grę. Poznaj szczegółowe zasady.

Osadnicy z Catanu – ogólne zasady gry

Gracze są osadnikami na nowo odkrytej wyspie Catan. Każdy uczestnik gry prowadzi swoją kolonię i ma za zadanie rozwijać ją poprzez budowę nowych dróg i miast. Pierwszy gracz, który zbierze dziesięć punktów za swoją kolonię i kilka kart specjalnych, wygrywa.

Jak przebiega gra Catan w skrócie?

Podczas gdy stoisz w kolejce, gracze mogą podjąć następujące działania:

  • rzucić dwiema kostkami, aby określić, które kwadraty na planszy przynoszą ci pieniądze lub punkty zwycięstwa
  • handlować z innymi graczami
  • rozbudowywać swoją kolonię i/lub kupić kartę rozwoju

Jak dokładnie wygląda rozgrywka w Osadników z Catanu?

W każdej rundzie kostki dyktują, które numery pól dają Ci zasoby naturalne, takie jak różne zboża, kamień, drewno oraz cegła. Dobra te są niezbędne do rozbudowy Twojej kolonii poprzez tworzenie nowych dróg, osad i miast. 

Ostrzeżenie: Kiedy którykolwiek z graczy wyrzuci kostkami, których suma wynosi 7, budzi się złodziej. Jest to jedyny taki pionek w tej grze. Wtedy nikt nie otrzymuje zasobów, a uczestnicy gry mający więcej niż 7 kart dóbr muszą oddać połowę z nich. Gracz, którego kolejka nadeszła, umieszcza następnie Złodzieja na jednym z pól, co powstrzymuje to pole od zarabiania kolejnych zysków. Gracz wybiera również jedną z zakrytych kart uczestnika, który posiada tam osadę.

Musisz więc dokładnie zaplanować każdy swój ruch, szczególnie ten pierwszy, aby zagwarantować sobie równomierny przepływ zasobów. Jednakże nie zawsze możesz mieć wszystko naraz, więc jeśli masz za dużo niektórych części, powinieneś handlować nimi z innymi graczami, aby zdobyć potrzebne dobra.

Zasady punktacji w grze Catan

Jak wygląda przyznawanie punktów w grze Osadnicy z Catanu?

  1. Każda nowo wybudowana osada to jeden punkt w kolumnie zwycięstwa.
  2. Niektóre z kart rozwoju dają także po 1 punkcie.
  3. Każde miasto jest punktem zwycięstwa.
  4. Gdy jeden z graczy zbuduje drogę składającą się z co najmniej pięciu pojedynczych, połączonych między sobą ścieżek, otrzyma kartę z napisem „Najdłuższa droga handlowa” z 2 punktami zwycięstwa. Kiedy inny gracz zbuduje dłuższą drogę niż obecny właściciel karty, natychmiast zostaje ona przekazana nowemu właścicielowi, a punkty zwycięstwa zostają usunięte poprzedniemu właścicielowi i oddane aktualnemu.
  5. W grze pierwszy gracz, który odkryje trzy karty Rycerza, otrzyma kartę o nazwie „Najwyższa Władza Rycerska”. Jest ona warta 2 punkty. Z kolei, gdy inny gracz wyłoży na stół kolejne karty Rycerzy, zarówno karta, jak i związane z nią punkty zwycięstwa przechodzą z poprzedniego właściciela na nowego.

Osadnicy z Catan – nieskończenie wiele możliwości

Sama gra, która składa się z 19 sześciennych kart, na których znajdują się zasoby, oferuje nieskończone możliwości rozgrywek. Ponadto jej producent co jakiś czas wypuszcza rozszerzenia takie jak żeglarze, miasta, a nawet rycerze, kupcy czy barbarzyńcy, dzięki czemu zostają wprowadzone nowe scenariusze.

Jak działa bluetooth?

zlotypionek
2 min czytania

Głośnik bluetooth do 300 zł

Czy szukasz idealnego głośnika Bluetooth, który nie tylko dostarczy Ci doskonałej jakości dźwięku, ale także nie przekroczy budżetu 300 zł? Oto ranking 10 najlepszych...
zlotypionek
3 min czytania